Upcoming Events

  • Tennis Doubles League Matches

    Tuesday, 22nd May
  • Afrikaans Olimpiade (Snr)

    Tuesday, 22nd May
  • Netball League Fixtures Despatch

    Wednesday, 23rd May
  • Hockey Alex (Home & Away)

    Wednesday, 23rd May to Thursday, 24th May
  • SAGSA Conference

    Thursday, 24th May to Friday, 25th May
  • Gr 8, 9 & 12 Grade Assemblies

    Friday, 25th May
  • Gr 10 Boarder In-Weekend

    Friday, 25th May to Sunday, 27th May
  • Hockey 1st vs Kingsridge (KWT)

    Friday, 25th May
  • Netball EC Training (EL)

    Saturday, 26th May
  • Exams Start Gr 10-12

    Monday, 28th May
  • DSG Derby (Home)

    Friday, 1st June to Saturday, 2nd June
  • Squash EP Prizegiving

    Friday, 1st June
  • Netball Provincial Champs (EL)

    Saturday, 2nd June
  • Exams start Gr 8 & 9

    Monday, 4th June
  • SBG Meeting 17:30

    Monday, 4th June
  • Netball EC Training Camp

    Saturday, 9th June
  • Exams End

    Friday, 15th June
  • Film Evening

    Friday, 15th June
  • Return of Scripts: Special timetable; Final Submission date: Term 2 marks

    Monday, 18th June
  • Check Schedules

    Tuesday, 19th June
  • Music Staff Concert

    Tuesday, 19th June
  • Gr 9, 10 & 11 Workshadow

    Wednesday, 20th June
  • Old Pot/New Pot

    Wednesday, 20th June
  • Gr 11 Workshadow

    Thursday, 21st June
  • Term 2 Ends P5-7

    Friday, 22nd June
  • Inter-House Quiz

    Friday, 22nd June
  • Netball EC Provincial Tours

    Friday, 22nd June to Wednesday, 4th July
  • Squash u14 IPT (Jhb)

    Saturday, 23rd June to Wednesday, 27th June
  • Squash u16 IPT (EL)

    Saturday, 23rd June to Wednesday, 27th June
  • Squash u19 IPT (Paarl)

    Saturday, 23rd June to Wednesday, 27th June
  • Hockey u18 IPT

    Sunday, 24th June to Saturday, 7th July
  • National Schools Jazz Festival (GMT)

    Wednesday, 27th June to Monday, 2nd July
  • Grahamstown Festival

    Thursday, 28th June to Saturday, 30th June
  • Hockey u16 IPT

    Sunday, 8th July to Saturday, 14th July
  • Term 3 Starts

    Tuesday, 17th July
  • Staff Meeting 14:30-16:00

    Tuesday, 17th July
  • Parents Report Discussion 16:30 - 18:30

    Wednesday, 18th July
  • Tennis Champs (Singles and Doubles)

    Wednesday, 18th July to Friday, 20th July
  • Hymn Practice

    Thursday, 19th July
  • RCL Meeting 17:00-18:00

    Thursday, 19th July
  • u16A & 1st Hockey and u16A & 1st Netball vs Herschel

    Thursday, 19th July
  • Matric Music Concert at Grey 19:00

    Thursday, 19th July
  • Class Period

    Friday, 20th July
  • NMU Geography Visit

    Friday, 20th July
  • Choir Workshop 14:30-16:30

    Friday, 20th July
  • Submissions for Jnr & Snr Writing Competition

    Friday, 20th July
  • York Hockey Derby (4 teams) (George)

    Friday, 20th July
  • York Hockey Derby (3 teams) (George)

    Saturday, 21st July
  • Framesby Netball & Hockey

    Saturday, 21st July
  • Blood Drive

    Monday, 23rd July
  • Maynard UK Hockey Touring Team (u16A)

    Tuesday, 24th July
  • Tennis Doubles League Matches

    Tuesday, 24th July
  • 1st, 2nd Hockey vs UK St Georges (16:00)

    Wednesday, 25th July
  • Gr 9, 10 & 11 Grade Assemblies

    Friday, 27th July
  • Gr 9 Boarder In-Weekend

    Friday, 27th July to Sunday, 29th July
  • Netball High School Champs

    Friday, 27th July to Sunday, 29th July
  • Oranje Derby (Home)

    Friday, 27th July to Saturday, 28th July
  • Squash Ranking Tournament

    Sunday, 29th July
  • Knock on Wood Arts Festival

    Monday, 30th July to Friday, 3rd August
  • Gr 12 Hospitality PAT 2

    Tuesday, 31st July
  • Tennis Doubles League Matches

    Tuesday, 31st July
  • Inter-House Squash

    Wednesday, 1st August
  • Gr 8, 9 & 12 Grade Assemblies

    Friday, 3rd August
  • Ballroom - General Tests

    Friday, 3rd August to Sunday, 5th August
  • Inter-House Hockey and Netball

    Saturday, 4th August
  • Concert Band Workshop 14:00 - 17:00

    Saturday, 4th August
  • Soloists Festival

    Monday, 6th August
  • Grade 11 Leadership Evening

    Tuesday, 7th August
  • Tennis Doubles League Matches

    Tuesday, 7th August
  • Interhouse Debating (Round 1)

    Tuesday, 7th August
  • Clarendon Derby (EL)

    Wednesday, 8th August to Thursday, 9th August
  • Boarder Leave-Out

    Thursday, 9th August to Sunday, 12th August
  • DSG u14A Hockey (GMT)

    Thursday, 9th August to Sunday, 12th August
  • Alexander Playhouse Drama Festival Preliminary Round (EL)

    Thursday, 9th August to Saturday, 11th August
  • National Womens Day

    Thursday, 9th August
  • School Holiday

    Friday, 10th August
  • Clarinet/Sax Ensembles Workshop

    Saturday, 11th August
  • Stephen Honour Vote

    Monday, 13th August
  • House Day Submissions

    Monday, 13th August
  • Inter-House Debating (Round 2)

    Monday, 13th August
  • Inter-House Tennis

    Tuesday, 14th August
  • Poetry Evening

    Tuesday, 14th August
  • Inter-House Debating (Final)

    Wednesday, 15th August
  • Interact Induction Dinner

    Wednesday, 15th August
  • Winter Sport, Club and Society Photos

    Thursday, 16th August
  • Inter-House Cross Country

    Thursday, 16th August
  • Visual Arts Exhibition Opening 18:00

    Thursday, 16th August
  • Class Period

    Friday, 17th August
  • Matric Day

    Friday, 17th August
  • Visual Arts Exhibition 09:00 - 17:00

    Friday, 17th August to Saturday, 18th August
  • Music Revision Workshop 10:00-12:00

    Saturday, 18th August
  • Prefect Nominations Open

    Monday, 20th August
  • Queen Elizabeth House Day

    Monday, 20th August
  • Charity Bazaar Discussions and Mentor Groups

    Wednesday, 22nd August
  • RCL Meeting 14:15-15:15

    Wednesday, 22nd August
  • Alexander Playhouse Drama Festival Final Round (EL)

    Thursday, 23rd August to Saturday, 25th August
  • Prefect Nominations Close

    Friday, 24th August
  • Gr 11 Boarder In-Weekend

    Friday, 24th August to Sunday, 26th August
  • Charity Bazaar

    Friday, 24th August
  • End of Winter Sport

    Friday, 24th August
  • Gr 11 Music Workshop 10:00-12:00

    Saturday, 25th August
  • isiXhosa Society Cultural Festival

    Saturday, 25th August
  • Trial exams starts

    Monday, 27th August
  • Sports Captains & Society Heads Nominations Open

    Monday, 27th August
  • SASMT Music Competition

    Monday, 27th August
  • Carol Practices Start

    Monday, 27th August
  • Prefect Voting

    Wednesday, 29th August
  • SASMT Music Competition

    Friday, 31st August to Sunday, 2nd September

© Collegiate Girls' High School - 2018 | Links | Upcoming Events

Website Design and Search Engine Optimisation (SEO) by ZAWebs Designs | Web Hosting by ZAWebs Hosting